Oltenii de la Oltchim şi-au dezvirginat ochii în 16-imile Galaţiului din Cupa României la Fotbal

2 meciuri, ieri şi azi au avut loc în Galaţi, contând pentru 16-imile Cupei României Timişoreana. Oţelul Galaţi a trecut cu 3-1 de Oltchim Rm. Vâlcea iar Dunărea Galaţi a învins Sportul Studenţesc cu 1-0. Niciun stres pentru ambele echipe care au avansat în 8-imile de finală ale Cupei. Cel mai frumos lucru ar fi o finală între cele 2 echipe de la malul Dunării. Mai jos aveţi faze şi poze de la Oţelul – Oltchim şi  de la Dunărea – Sportul. Cei de la Oltchim au acuzat nocturna pentru golul primit în finalul primei reprize când gălăţenii au marcat pentru 2-1. După cornerul executat, Punosevac a împins mingea în plasă, când oltenii se uitau pe cer, să vadă OZN-uri…. A fost primul meci din viaţa lor în nocturnă, deci, şi-au dezvirginat ochii!!! Despre meciul Dunării cu Sportul cam nimic de comentat. Dunărea a avut ocazie după ocazie, un meci bun, dominat de la un cap la altul, o galerie gălăgioasă pentru gălăţeni, dar mică, numită Blue Boys, un stadion 99% gol, iar meciul a fost inclus la surprizele Cupei Timişoreana, deoarece favorita era Sportul. Oltenii de la Oltchim, cu mica lor galerie care ţipă în sălile de handbal, au crezut că au şanse la scorul de 1-1 să şi treacă de campioana noastră, imediat după golul din penalty, aruncându-se în atac vreo 5 minute, dar în 90 de minute, oltenii au avut fix 2 ocazii de poartă înafara penalty-ului. Au fost felicitaţi şi nu s-au supărat, pentru bătaia încasată de la miloşii din Galaţi, care le putea da 7-8 goluri lejer. Scorul corect trebuia să fie de 6-1 pentru Oţelul Galaţi, 3 goluri validate, 1 gol al lui Daniel Chavez anulat aiurea pe motiv de off-side, alt gol nevăzut de arbitrii care defapt nu au vrut să-l vadă şi un al 3-lea, la un henţ în careu al unui oltean, tot nevăzut de arbitru. Toate aceste faze s-au petrecut la scorul de 2-1 pentru Oţelul şi mă gândesc că arbitrii au ţinut puţin cu oltenii ca să le dea un imbold pentru atac, dar e drept, împotriva campioanei îţi recunoşti limitele, când eşti o echipă de Liga a 3-a. Vâlcenii să se gândească la golul marcat în poarta campioanei pentru tot restul vieţii lor, că nu multe echipe marchează la Galaţi!!!